fbpx
Přehled lázní v ČR

Mariánské Lázně

Balzám pro tělo i duši v Mariánských Lázních

Když se procházíte centrem Mariánských Lázní, máte pocit, že se vrátil čas a vy se nacházíte v minulém století na jeho počátku. Nádherné lázeňské budovy střídají udržované parky, lázeňští hosté se spokojeně a poklidně procházejí a popíjejí lázeňské prameny. Ačkoliv není tak staré jako Karlovy Vary dokázalo město snadno získat pozici ve špičce nejkrásnějších evropských lázeňských měst.

Zarezervovat pobyt >>

Před 200 lety by v Mariánských lázních našli návštěvníci jen husté lesy a v nich pobublávající močály. Lékař z kláštera v Teplé dokázal zdravotní účinky zdejších pramenů a rozmach lázeňského města tím byl určen. Pobyt zde užívali slavné kulturní osobnosti tehdejší doby jako Chopin, Strauss nebo Goethe.

Mariánské Lázně hotely
Mariánské Lázně

Mariánské lázně prameny

V širším okolí města je kolem 160 pramenů, zatímco v Mariánských Lázních samotných najdete více než 50 studených minerálních pramenů, které jsou používány pro úspěšnou léčbu onemocnění ledvin a močových cest, nervové a trávicí soustavy, stejně jako na kožní problémy a poruchy dýchání. Dávno už se sem nejezdí jen za léčbou, ale také za zkrášlováním, omlazováním, welness, relexací a golfem. Ve většině z místních lázeňských budov můžete zakusit rozmazlování v podobě unikátních wellness procedur, které dokonale uvolní vaše tělo a mysl. Nejvýraznějším rysem Mariánských Lázní jsou nádherné parky. Pokud vás procházka přestane bavit, sedněte si u kávy a ochutnejte některé vynikající lázeňské oplatky.

Zpívající fontána

Neoklasicistní litinová kolonáda, která pochází z roku 1899 a patří mezi nejkrásnější v Čechách je opravu unikátní. V období lázeňské sezóny se zde konají koncerty hudební klasiky. Poblíž kolonády najdete světově proslulou Zpívající fontánou, při které si můžete poslechnout z několika světově známých skladeb každou lichou hodinu. Ve večerních hodinách, kdy je fontána osvětlena světelnými efekty je zážitek nejkrásnější.

Okolí města nabízí další možnosti. Ať už jde o Zámek Kynžvart, nebo velkolepý klášter Teplá, Royal Golf Club nebo příležitost k turistickým okruhům, každý si zde přijde na své.

Mariánské lázně hotely >>

Krásy Mariánských Lázní a okolí

V okolí Mariánských lázní najdete spoustu možností, jak prožít hezké odpoledne či večer. Projděte se po zdejších parcích, kolonádě a ochutnejte léčivé prameny i lázeňské oplatky. Na své si zde přijdou i aktivní lyžaři. Další tipy na výlety:

  • Premonstrátský klášter Teplá
  • Park Boheminium
  • Zámek Kynžvart
  • Hrad Loket
  • Krásenská rozhledna
  • Hornické muzeum v Plané
  • Klášter Teplá

Tipy na výlety po Mariánských lázních

Medvědí pramen je slabě mineralizovaná železnatá kyselka. Je chráněný dřevěnou stříškou. Poblíž se nachází dřevěný altán a socha medvěda.

Kolonáda v Mariánských Lázních – pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889 se zpívající fontánou.

Vyhlídka na Mariánské lázně, doplněná o tabulku s panoramatické popisy. Stojí zde dřevěný altán.

Royal Golf Club Mariánské lázně – Nejstarší golfové hřiště v Čechách a jedno z nejstarších hřišť v Evropě bylo založeno a slavnostně otevřeno roku 1905 anglickým králem Edwardem VII. Díky větší nadmořské výšce zde začína sezóna později nežli na ostatních českých hřištích. V roce 2003 bylo královnou Alžbětou II. uděleno golf clubu právo používat titul Royal.

Lázně Kynžvart – pramen Richard – velice známá léčivá minerální voda, čirá, příjemně osvěžující chuti. Vývěr je zachycen 9,3 m hlubokou studnou. Teplota vody je 8,8 °C.

Royal Golf a Spa Club Kynžvart – Golfový areál leží v prostředí historického Zámeckého parku založeného v letech 1821 – 1831. Resort je citlivě zasazen do historicky i přírodně výjimečného prostředí s kulisou klasicistního zámku. Golfistům je k dispozici 18jamkový areál.

Přírodní zajímavost rezervace Kladská. Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny sestává z několika samostatných rašelinišť obklopených rašelinným lesem. Zajímavé lesní rašeliniště vzdálené 5 km od Mariánských Lázní. Název pochází od unikajících sirných plynů. S rašeliništěm se můžete blíže seznámit na zdejší naučné turistické stezce, která vede po celé své části po dřevěném můstkovém chodníku. Je dlouhá 76 m a z vyhlídkových plošin spatříte mofetový štít bahenní sopky a vývěr plynů v Zeleném jezírku.

Nejvyšší vrchol Slavkovského lesa je Lesný vysoký 983 metrů. Nachází se na něm dřevěný altánek. Kvůli zalesnění je výhled pouze jižním a západním směrem.

Lazurový vrch je přírodní rezervace chránící suťové lesy představující klimaxovou vegetaci na strmých skalnatých svazích a ochrana významných zimovišť netopýrů. Na jeho vrchu jsou patrné zbytky středověkého hradu Lazurová hora. Je krs naskrz provrtaný středověkými štolami.